Gumičky na rovnátka: Jak si je měnit doma

Gumičky na rovnátka: Jak si je měnit doma

Proč měnit gumičky na rovnátkách sami?

Měnit gumičky na rovnátkách doma? To vám může znít jako odvážné dobrodružství, ale ve skutečnosti to není tak těžké. Možná si říkáte, proč bych měl takovou věc dělat sám? No, představte si, že jste na dovolené, kde není zrovna po ruce ortodont. Nebo že je sobota večer a rovnátka vás začnou škrábat nebo tlačit. Takhle přichází na mysl Katerina, když se s námi při večeři dělí o historky z doby, kdy sama nosila rovnátka.

Ano, je pravda, že většina zubních lékařů nechce, abyste si gumičky vyměňovali sami. Chtějí mít pod kontrolou proces vašeho léčení. Ale existují situace, kdy se prostě nemůžete dostat k ortodontovi včas a gumičky potřebují změnu. V těchto okamžicích je dobré vědět, jak na to.

Co budete potřebovat pro výměnu gumiček na rovnátkách?

Předtím, než se pustíte do toho, abyste si gumičky vyměnili sami, musíte se ujistit, že máte vše potřebné. Nezapomeňte, že hygiena je na prvním místě. Budete potřebovat několik nástrojů, a nejspíše je už máte doma. Pro začátek potřebujete nové gumičky, které by vám měl poskytnout váš ortodont. Neměli byste používat gumičky, které nebyly určené pro použití na rovnátkách.

Dalším potřebným nástrojem je zrcátko. Mělo by být dostatečně velké, abyste si mohli jasně vidět do úst, ale zároveň dostatečně malé, aby se vám do nich dobře vešlo. Osobně doporučuji malé zubní zrcátko, které můžete koupit v lékárně.

Jak krok za krokem vyměnit gumičky na rovnátkách?

Není na škodu si všechny kroky předem připravit. Věřte mi, až budete mít polovinu rovnátek bez gumiček, nebudete chtít pátrat, kde jste nechali nové. Představte si to tak, jako když řešíte skládačku. Jedno špatné rozhodnutí, a celý obrázek je narušený.

Dobrou radou je začít výměnu gumiček z jedné strany. Vyměňte všechny gumičky na jedné straně, pak přejděte na druhou. Takto budete mít neustále před očima vzor, jak by mělo vypadat správně nasazené rovnátko s gumičkami.

Pár tipů a triků pro snadnou výměnu gumiček

V každém případě stojí za to mít na paměti pár užitečných tipů a triků. Například mějte po ruce zubní nit - může se hodit v případě, že se gumička zasekne nebo při jejím natahování. Také si dopředu nachystejte misku s teplou vodou a solí na případné vypláchnutí úst, pokud při výměně dojde k nějakému nepříjemnému podráždění.

Dalším trikem je vždy měnit gumičky po jídle. Zuby a ústa jsou pak čisté a budete se cítit líp. Navíc pokud se vám gumička ztratí v ústech, rozhodně nechcete, aby se zasekla v zbytcích jídla.

Jak se starat o nové gumičky na rovnátkách?

Až budete mít gumičky vyměněné, je důležité, abyste s nimi dobře zacházeli. Gumičky na rovnátkách jsou citlivé na jídlo a nápoje, které konzumujete. Pokud jíte hodně kyselých nebo sladkých jídel, mohou gumičky změnit barvu a stát se méně efektivními.

Nezapomeňte také na pravidelné čištění a vyplachování úst, abyste odstranili jakékoli zbytky, které by mohly poškodit gumičky. Pokud máte pochybnosti o tom, jak na to, zeptejte se svého ortodonta.

Gumičky na rovnátkách a děti: Jak to zvládnout bez problémů?

Znáte to, vaše dítě má rovnátka a najednou se stane nezávislým v otázce výměny gumiček? Uklidněte se, já to taky prošel. Benedikt - to je náš malý dobrodruh - měl rovnátka, když mu bylo jen 12. A samozřejmě, chtěl dělat všechno sám! Bylo to zkušenost sama o sobě. Ale radím vám, buďte trpěliví a pozorujte je. Naučte je správným postupům a dejte jim prostor k tomu, aby se zlepšili.

Je to trochu jako když se naučíte vařit nebo šít - zpočátku je to těžké, je toho hodně a je to frustrující. Ale časem se zlepšujete. Tak je tomu i s výměnou gumiček na rovnátkách! Takže, vážení rodiče, buďte trpěliví. Vaše děti se naučí, jak na to. A možná se i vy naučíte něco nového na této cestě.