Odstranění zubního kamene pod dásní: Efektivní domácí tipy

Odstranění zubního kamene pod dásní: Efektivní domácí tipy

Proč se zubní kámen pod dásní tvoří

Všichni jsme se už setkali s pojmem zubní kámen, ale víme skutečně, odkud přichází a proč se tvoří přímo pod dásní? Zubní kámen je tvrdý, minerální depozit, který je výsledkem ztuhnutí plaku na zubech. Plak je lepkavý, bezbarvý film bakterií, který se tvoří na zubech. Když se neprovede řádná ústní hygiena, bakterie ve plaku začnou produkovat kyseliny, které mohou poškodit zubní sklovinu a způsobit zubní kaz.

Ale zpět k zubnímu kameni pod dásní. Tento záludný úkaz se skrývá v místech, kde běžná zubní péče má omezený dosah. Mají-li vaše dásně slabou obranu, kámen se pod nimi může usazovat jako nepozvaný host na luxusní party. A pokud o zubní kámen nepřijdete, můžete čekat zánět dásní, paradontózu nebo dokonce ztrátu zubů. Hezká vyhlídka, že? No nic, pojďme se podívat, jak s tímto nezvaným hostem zatočit v domácích podmínkách.

Pravidelné čištění zubů jako základ

Začneme tím, o čem víme všichni, ale leckdy na to zapomínáme - pravidelné čištění zubů. To, co škola před lety nazývala cvičením ve správném kartáčkování, měla naprosto pravdu. Čištění zubů je základem, ale nesmíme zapomínat na interdentální kartáčky a zubní nit. Jak je to s tím čištěním?

Zubní pasta na kartáčku, lehký tlak a pohyby vzaru a dopředu, nahoru a dolů, nezapomínajíce na zadní moláry, kde se zubní kámen rád schovává. A nebojte se použít interdentální kartáčky. Ty se dostanou tam, kam se klasický zubní kartáček nedostane, a čistí prostory mezi zuby, kde se rády usazují zbytky jídla a bakterie. Koncepce je prostá - vyzbrojeni kartáčkem, nití a odhodláním, mužeme den za dnem zubní kámen pod dásní bojovat.

Zubní nit a provázky - zachránci mezer

Do zbraně! Když se řekne zubní nit, představíme si něco jako tenký provázek, který bravurně pluje mezi zuby a odstraňuje vše, co by se tam mohlo ukrýt. A víte co? Není to daleko od pravdy. Správné použití zubní niti může výrazně snížit nános plaku a zubního kamene. Jak na to?

Šikovně sevřete nit mezi prsty a opatrně ji zaveďte mezi zuby. Neprovádějte hromadné nájezdy. Jemné, pečlivé pohyby, to je jistota. Právě tím pečlivě odstraňujeme ty malé nepřátele zubů a dásní. A nemyslete si, že když není co vidět, není co čistit. Bakterie jsou pokoutní stvoření, kteří neradi vystupují do světla.

Ústní vody a jak na ně

Ústní vody se staly pečetidlem dobré ústní hygieny. Existují v nejrůznějších příchutích a účinnostech, ale jejich hlavním posláním je zabíjení bakterií a zajištění svěžího dechu. Stojí za to je používat? Absolutně! Ale pozor, ne všechny ústní vody jsou stvořeny stejně.

Na trhu se nachází celá řada produktů, některé z nich obsahují alkohol, který může být při delším používání nežádoucí, protože může vysušovat sliznice úst a narušovat přirozený mikrobiom ústní dutiny. Co tedy doporučovat? Ideálně volit ústní vodu s obsahem fluoridu nebo antibakteriální složky, které posilují zuby a bojují proti kameni bez negativních účinků.

Z dětství strach, dospěláky straší zubní kámen

Nyní jsem se rozhodl trochu zavzpomínat, tak si podejte kapesník, přichází příběh z mého dětství. Jako kluk jsem se bál zubaře jako čert kříže. Ty příšerné zvuky brusky a pohled na bílé pláště – ach jo, to byly noční můry. Jednou, když mi bylo asi deset let, jsem se dozvěděl, že mám pod dásní zubní kámen. Zubařka mi hrozila „speciálním čištěním“, a já si to představoval jako nejhorší muka. Nakonec to nebylo tak hrozné, ale ponaučení? Že nejsem nesmrtelný a že si musím o zuby pečlivěji starat.

Takové malé reminiscence může každého přivést k rozumu. Teď už nechodím k zubaři s hrůzou, ale s pokorou – zuby si čistím jako švýcarský hodinář strojek a už se mi zubní kámen pod dásní nestřádá. Co víc, snažím se i své okolí vést k pravidelné ústní hygieně, protože všem nám jde přece jen o to, abychom si udrželi naši přirozenou perlu na co nejdelší dobu, bez bolesti a problémů.

Domácí prostředky na útok proti zubnímu kameni

Domácí prostředky na boj se zubním kamenem? To zní téměř jako stará babiččina kuchařka na hlídací psi. Ale jestli to funguje u hlídačů, proč by to nemělo fungovat i na zubní kámen. Sice je pravda, že některé „zaručené rady“ jak vyčistit zubní kámen pomocí citronové šťávy nebo jedlé sody mají své limity a mohou být pro zuby spíše nebezpečné, ale některé babské rady mají podklad ve vědeckém výzkumu. Tak například si dávám pozor na to, co jím.

Dieta bohatá na vitamíny a minerály pomáhá posilovat zuby a dásně. Potraviny bohaté na vlákninu jako jsou jablka nebo mrkev působí jako přirozené kartáčky při žvýkání, a to může pomoci v boji proti kameni. A pak je tu stále populárnější olejové vyplachování, kdy si člověk žmoulá v ústech například kokosový olej, který prý má antibakteriální účinky a může pomoci s odstraňováním plaku. Jde však o prastarou techniku, kterou možná moderní věda nepovažuje za plnohodnotnou léčbu, ale jako doplňkovou metodu však může někomu pomoci.

Kdo by si pomyslel, že boj s zubním kamenem může být takhle avantgardní? Určitě doporučuji neexperimentovat s příliš extrémními domácími metodami a vždycky mít na paměti, že nejlepší boj je ten preventivní. A pokud máte pochybnosti, nic nenahradí návštěvu u specialisty, který vám poskytne odborné rady a případný speciální zákrok, aby zubní kámen neměl ve vaší ústní dutině šanci se usadit.