10 nejlepších způsobů, jak se zbavit černého zubního kamene

10 nejlepších způsobů, jak se zbavit černého zubního kamene

Správné vyčišťování zubů

Nejdůležitější částí jakéhokoli zdravotního plánu, ať už jde o dietu nebo sportovní režim, by mělo být správné vyčišťování zubů. U mě doma to bereme opravdu vážně. Můj manžel, Filip, vždy dbá na to, aby si zuby čistil dvakrát denně a minimálně po dobu dvou minut. Ale ne vždy to bylo takto. Pamatuji si, jak jsme se potkali v zubní ordinaci, když jsme čekali na svojí řadu, a Filip měl problémy s černým zubním kamenem. Myslím, že by to mohl být jeden z důvodů, proč dnes dbá tak moc na svůj orální zdraví.

Využívání nitě a mezičistících kartáčků

Zubní nit je neocenitelným pomocníkem v boji proti zubnímu kameni. Já si bez ní nedovedu představit svoji denní hygienu. Je to podobné jako u Filipa s boxerskými rukavicemi. Bez nich prostě nepůjde do kruhu, já bez nitě k zubům. Důležité je nerozlišovat, kdy máme používat kartáček a kdy nit. Obojí je důležité a má své specifické uplatnění. Kartáček dokáže odstranit povrchový plak a zbytky jídla, zatímco nit se dostane tam, kam kartáček nezasáhne – mezi zuby. A právě tam často vzniká zubní kámen.

Výběr správné pasty

Jako někdo, kdo se s černým zubním kamenem potýkala, vám mohu prozradit, že výběr zubní pasty hraje roli. Může to být trochu překvapivé, ale je to pravda. V době, kdy jsem měla problémy, jsem používala normální pěnovou pastu. Ale pak se mi dostala do rukou pasta s aktivním uhlím. Dá se říct, že to byla láska na první vyčištění! Uhlí má skvělou schopnost navázat na sebe nečistoty a poskytnout tak intenzivnější čištění. A jak říká Filip, když trenuje své juniory, "úspěch tkví v detailu".

Pravidelné navštěvy zubního lékaře

To je další bod, na který bych ráda kladla důraz. Filip mě pořád upozorňuje na důležitost pravidelných kontrol. Naše zuby jsou důležitou součástí naší osobnosti a měli bychom se o ně starat. Pravidelná kontrola u zubního lékaře je pro to klíčová. Leckdy se nám může zdát, že jsme v pohodě, ale menší problémy dokáže odhalit a vyřešit pouze odborník.

Pití hodně vody a stravování

Hydratace je pro organismus všeobecně zásadní, ale také pomáhá v boji proti zubnímu kameni. Pravidelné pití vody zabraňuje vytváření povlaku na zubech a pomáhá vyplavovat jídlo a bakterie z úst. Stravování má také obrovský dopad. Filip trénuje mládežnický boxerský tým a stále je upozorňuje, že jejich jídelníček je klíčový pro výkon i zdraví. Stejně tak je to i u zubů. Potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou jablka nebo mrkev, přirozeně čistí zuby a podporují tvorbu slin, které působí jako naše přirozená obrana proti zubnímu kameni.

Ústní vody a domácí balíčky

Pro účinnou hygienu je dobré doplnit čištění zubů také o používání ústní vody. Ta dokáže odstranit bakterie, které způsobují zubní kámen, a také poskytuje svěží dech. Filip mne vtipně srovnává s boxem - ústní voda je jako poslední úder, kterým srazíte soupeře na zem. A pokud si chcete udržet zuby v kondici, doporučuji vyzkoušet ústní balíčky. Jsou k dispozici různé varianty - pro bělení zubů, proti zubnímu kameni nebo proti zápachu z úst. A tak, jako Filip používá různé techniky v boxerském ringu, můžeme my používat různé nástroje pro zdokonalení našeho úsměvu.

Ústní sprchy a sonické zubní kartáčky

Závěrem bych chtěla zmínit ještě jednu věc. Vždycky, když mě Filip vidí s naší ústní sprchou nebo sonickým zubním kartáčkem, povídá, že jsem jak Rocky Balboa trénující se svým mikrofonem. Ale věřte mi, tyto nástroje jsou opravdoví sparringpartneři v boji proti zubnímu kameni. Ústní sprcha dokáže vypláchnout nečistoty ze všech těžko přístupných míst, kam bychom se kartáčkem ani nití nedostali. A sonický zubní kartáček? Ten vibracemi rozdrtí bakteriální plak, z něhož se tvoří zubní kámen. S těmito high-tech pomůckami, jak je Filip nazývá, se těm černým škodlivcům na našich zubech nemůže dařit!