5 nejčastějších mýtů o zubním kameni u dětí

5 nejčastějších mýtů o zubním kameni u dětí

Kamen na dětských zubech je součástí dospívání

O zubním kameni u dětí se mluví jako o součásti dospívání. Ale nechte mě vás přesvědčit, že to tak není! Ajajaj, kam to spějeme s těmi našimi dětmi. Pamatuji si, kdy mi před pár lety zubní lékař řekl, že má moje malá Vendula zubní kámen. Byla jsem z toho celá zpocená a myslela jsem na to, jaké to musí být pro tak malé dítě. Ale pravda je, že jakmile jsem se o tom začala víc učit a porozumět věci, zjistila jsem, že to není tak hrozné, jak se mi na první pohled zdálo. Ba co hůř, zjistila jsem, že je spousta mýtů, které lidé o zubním kameni u dětí věří. Takže tady je pět z nich, a doufám, že vás to o tohle téma trošku poučí.

Zubní kámen u dětí způsobuje cukroví

První velký mýtus, který jsem chtěla ráda rozbít, je ten, že zubní kámen u dětí způsobuje cukroví. Víte, co by se stalo, kdyby to byla pravda? Tobiasovi, našemu psovi, bych musela zakázat své oblíbené pečené oříšky! Ne, vážně. Cukry mohou napomoci k tvorbě zubního kameně, ale samy o sobě jej nezpůsobují. Je to proces, který souvisí s hygienou úst a dietou dítěte jako celku. Pokud tedy vaše dítě jí cukroví, ale štětce si zuby dvakrát denně a udržuje zdravou dietu, nemusíte se obávat, že by mělo problém se zubním kamenem.

Malé děti nemůžou mít zubní kámen

Druhý mýtus se týká věkové hranice. Mnoho lidí si myslí, že malé děti nemůžou mít zubní kámen. Ale to je nesmysl! Vendula měla svůj první zubní kámen už ve dvou letech. Je pravda, že se to stává vzácněji než u dospělých, ale rozhodně to je možné. A věřte mi, že je to hodně překvapivé, když vám o tom řekne zubař!

Zubní kámen u dětí je stejně špatný jako u dospělých

"Ach jo, Elisko, říkáte si, zubní kámen je přeci zubní kámen. Je přece jedno, jestli je v ústech dítěte nebo dospělého." Ale není to tak. Zatímco zubní kámen může u dospělých způsobit závažné problémy, jako je zánět dásní nebo dokonce ztrátu zubů, u dětí to většinou není tak vážné. Důležité je však pochopit, že kamenitý plak na dětských zubech může vést k větším zubním problémům v budoucnu, takže je důležité ho udržovat pod kontrolou.

Zubní kámen u dětí je výsledkem nečistoty

Čtvrtý mýtus, který chci rozbít, je ten, že zubní kámen u dětí je výsledkem nečistoty. "Takže máte uvězněnou špinu ve vlasech, a teď tvrdíte, že máte kamen v zubech? To je nesmysl!" A já na to odpovídám: "Samozřejmě, že je to nesmysl! Je to jen mýtus!". Zubní kámen je vlastně tvořen bakteriemi a jejich produkty, které se usazují na zubech a tvrdnou. Takže pokud vaše dítě má zubní kámen, neznamená to, že by mělo špinavý ústí.

Zubní kámen u dětí lze odstranit pouze u zubaře

A konečně, pátý mýtus: zubní kámen u dětí lze odstranit pouze u zubaře. To je také nesmysl. Zubař je samozřejmě ten nejlepší člověk na tuto práci, ale je zrovna tak možné odstranit zubní kámen v domácích podmínkách - jednoduše tím, že se postaráme o pravidelnou ústní hygienu našich dětí. A tady přichází na řadu i nějaké zábavné časové tipy - například čištění zubů během sledování oblíbeného dětského programu. Nebo můžete využít našich oblíbených "zubních společenských her", které jsem vymyslela s Vendulou a Tobíášem, aby si udržovali své zuby v co nejlepším stavu.

Mýty o zubním kameni u dětí jsou všechny kolem nás, ale je důležité rozlišovat fakta od fikce. A pamatujte, že prevence je vždy nejlepší lék - takže se ujistěte, že vaše dítě si čistí zuby dvakrát denně a jí zdravou stravu. Takže, nezdá se vám to tak strašidelné, že ne? Pojďme se držet společně a bojovat proti zubnímu kameni u našich dětí!