Jak dlouho před operací nesmí pes jíst?

Jak dlouho před operací nesmí pes jíst?

Důvody, proč pes by neměl jíst před operací

Dobrý den, jsem Eliska. Dnes bych s vámi chtěla probrat téma, které je pro všechny majitele psů mimořádně důležité. Otázka dnešního dne je: "Jak dlouho před operací nesmí pes jíst?" Není to nic příjemného, ale někdy se bez operace prostě neobejdeme. Musím se přiznat, že i já jsem se s Filipem (mým mužem, pokud jste ještě nezasvěcení do naší rodinné anamnestiky) musela totéž rozhodnutí.

První a primární důvod, proč pes by neměl jíst před operací je takzvaná aspirace, nebo dle laické terminologie - riziko vdechnutí obsahu žaludku do dýchacích cest během zákroku pod celkovou anestezií. Takto robustní věta rozhodně nezní příjemně, že? Ale v zásadě jde o to, že pokud váš mazlíček jí krátce před anestezií a začne zvracet, je možné, že obsah jeho žaludku skončí v plicích. To je potencionálně velmi nebezpečné a může mít tragické následky. Proto je důležité dbát na to, abyste pes opravdu nejedl před operací.

Ústup od krmiva před operací

Vezměme to ale po pořádku. Kolik tedy hodin před operací by měl pes přestat jíst? Ve většině případů veterináři doporučují úplný ústup od krmiva již 12 hodin před plánovaným zákrokem. Toto období by mělo být dostatečné pro trávení a vyprázdnění žaludku. V případě vody samozřejmě platí individuální přístup.

Jakmile už tedy pes přestane jíst, je důležité zajistit mu dostatek vody. Je to důležité proto, aby se předešlo dehydrataci. Voda by měla být k dispozici po celou dobu, v noci ji ale odeberte. Samozřejmě, měli byste sledovat, zda pes není nervózní nebo nestresuje. Je běžné, že zvíře před zákrokem je nervózní - je to pro něj neznámá situace. Mějte na paměti, že platí stejná pravidla jako pro nás lidi: neomezujte pouze jídlo, ale také stres.

Situace, kde může být nutnost příjmu potravy

Situace však nejsou vždy stejné a někdy může být nutné upravit pravidla. Pokud váš pes trpí určitým onemocněním, měl by po konzultaci s veterinářem i před operací jíst. Například psi s diabetem nebo některými dalšími zdravotními problémy mohou potřebovat krmivo i v předvečer operace.

Zjevně, přítomnost této choroby mění celou situaci a postupné upuštění od krmiva by mělo být provedeno pouze po konzultaci s lékařem. Důležité je také pochopit, že tento proces může být náročný jak pro vás, tak pro vašeho psa. Proto je vždy nezbytné zachovat klid a trpělivost.

Moje zkušenosti a postup před operací našeho psa

Mám své zkušenosti s tímto tématem. Jednou jsme se museli probojovat tímto procesem, když náš pes Tobias musel jít na operaci. Byl to náročný čas pro celou naši rodinu, ale díky tomu, že jsme se drželi pokynů veterináře a dali Tobiášovi dostatek lásky a podpory, vše dopadlo dobře.

Nicméně během toho období jsme přišli na některé zajímavé způsoby, jak lépe zvládnout celý proces. Například jsme Tobiasovi místo jeho obvyklého krmiva dali malé množství vařeného kuřete. To mu pomohlo cítit se, že dostal něco na zub, aniž bychom porušili doporučení veterináře.

Zvládání stresu před operací

Jestliže se váš pes těší na svou každodenní porci krmiva a nyní mu ji odepřete, je pravděpodobné, že se bude cítit stresovaně. Jak ale můžete zvládnout tento stres před operací?

V mém případě jsme se rozhodli trávit s Tobiášem co nejvíce času. I když mu jsme museli odepřít jídlo, snažili jsme se mu to vynahradit spoustou pozornosti. Dále jsme mu poskytli řadu aktivit, které ho měly odvést od myšlenek na jídlo: hraní se, procházky, výlety. Bylo důležité, aby se cítil milován a podporován.

Postupy po operaci a návrat k normální stravě

Po operaci musí být návrat k normální stravě rovněž postupný. Je velmi důležité, aby jste nezačali krmí psa plnými miskami krmiva hned po operaci. Žaludek psa je po operaci ještě citlivý a každé přežrání by mohlo vést k zvracení, což by mohlo způsobit vážné komplikace.

Měli bychom začít s malými porcemi lehce stravitelného jídla. Jste na tom stejně jako my, když nám dojde na krk teplý kuřecí vývar po operaci apendixu, že? Psa bychom měli opět začít krmí normálním krmivem až poté, co se jeho stolice vrátí do normálu.

Závěrem

Jak dlouho před operací nesmí pes jíst je důležitá otázka, na kterou je nutné znát odpověď. Doufám, že tento článek vám s tím pomohl. Nezapomeňte, že zdraví našich přátel na čtyřech nohách je na prvním místě a že bychom měli vždy následovat pokyny od profesionálních veterinářů. Ať už se jedná o operaci nebo jen rutinní kontrolu.

Mějte se krásně, držte se a hlavně, mazlíčci naše srdce ovládají, tak jim dejme tu nejlepší péči, jakou můžeme.