Jak odstranit zubní kámen u psa bez narkózy?

Jak odstranit zubní kámen u psa bez narkózy?

Proč je tak důležité odstraňovat zubní kámen u psa

Jsou to naše malé chlupaté radosti, které nás denně těší svým štěkotem a rozkošným výrazem. Ale s gaučovými štěňátky přichází i obrovská odpovědnost, z nichž jednou je ústní zdraví. Nejen starost o jejich stravu a pravidelný pohyb, ale také zubní péče jsou nezbytné pro jejich zdravý a šťastný život. A přestože se staráme o zuby našeho milovaného Tobiáše, vždy se vyskytnu problém s zubním kamenem. Možná si myslíte, že zubní kámen je něco, co se týká pouze lidí, ale není to pravda.

Co je to zubní kámen a jak u psa vzniká

Zubní kámen je tvrdý minerální depozit, který se nabaluje na zubní sklovinu a rozvíjí se v průběhu času. Začíná jako plak, který je měkkou filmovou hmotou tvořenou bakteriemi a zbytky potravy. Plak, pokud se neodstraňuje pravidelně, začíná být minerálně infikován slinami a poté se tvrdne a stává se kamenem. Bohužel, jednou když se tento plak promění v zubní kámen, už ho neodstraníte jen čištěním zubů.

Identifikace zubního kamene u vašeho psa

Ačkoli může být někdy složité poznat u svého psa zubní kámen, existují určité znaky, na které můžete dávat pozor. Nejvíce zřetelným a nejčastějším indicem je abnormální zápach z úst psa. Dalším znakem může být zarudnutí nebo otok dásní, některé psy mohou také začít mít problémy s jídlem. Filip, vážně, ten tvůj výraz když Tobias zabručel na své oblíbené jídlo kvůli zubnímu kameni, byl k nezaplacení!

Jak odstranit zubní kámen u psa bez narkózy

Je celá řada možností, jak odstranit zubní kámen u psa bez nutnosti narkózy. Jednou z nich je pravidelné čištění zubů vašeho psa zubní pastou určenou pro psy. Je důležité si uvědomit, že zubní pasta pro lidi není vhodná pro psy. Další možností je investovat do speciální stravy nebo pamlsků, které podporují čištění zubů. A samozřejmě, můžete použít speciální nástroje pro odstranění zubního kamene.

Prevence vzniku zubního kamene

Zdravá strava a pravidelné čištění zubů jsou dva hlavní způsoby, jak zabránit tvorbě zubního kamene. Velmi důležitá je rovněž pravidelná a pečlivá ústní hygiena vašeho psa. Psí zubní pasta a čisticí nástroje jsou k dispozici pro účinné domácí čištění.

Můj osobní příběh o odstranění zubního kamene u našeho Tobiáše

Vzpomínám si na den, kdy jsme si poprvé uvědomili, že náš Tobiáš má zubní kámen. Byla to pravá pohroma! Pochopitelně jsme se báli narkózy, ale také jsme věděli, že naše malé štěně trpí a něco s tím musíme udělat.

Godot, jak ho můj manžel Filip přezdívá (jen aby nemusel říkat 'pes'), je srdeční záležitost naší rodiny. Trávíme hodně času tím, že se staráme o jeho zdraví, ale tentokrát jsme zjistili, že jsme se zmýlili v něčem tak základním jako ústní hygiena. Rozhodli jsme se, že nechceme riskovat narkózu, a tak jsme začali hledat způsoby, jak odstranit zubní kámen doma.

Zkoušení různých způsobů, jak se doma vypořádat se zubním kamenem, bylo náročné. Ale nakonec se nám podařilo najít systém, který fungoval pro našeho Tobiáše. Začali jsme s pravidelným čištěním zubů každý den a speciálním krmivem pro čištění zubů. Nebyl to sice proces přes noc, ale pomalu jsme si všimli, že se zubní kámen začíná snižovat.

Na konci tohoto náročného procesu jsme se nejen zbavili zubního kamene, ale také jsme se znovu zavázali, že se budeme starat o zdraví našeho Tobiáše tak, jak si zaslouží.

Závěr

Zubní kámen u psů je nepříjemným problémem, který může vést k vážným zdravotním komplikacím. Ale s trochou péče a píle je možné tento problém zvládnout doma, aniž by bylo nutné podstoupit narkózu. S těmito tipy a technikami se i váš chlupatý přítel může rozloučit se zubním kamenem. Nechte svého kamaráda zasvítit svým bílým a zdravým úsměvem!