Jak probíhá sundání rovnátek?

Jak probíhá sundání rovnátek?

Příprava na sundání rovnátek

Všichni, kdo nosí rovnátka, se zcela oprávněně těší a nervují z jejich sundávání. Přestože jsem sama rovnátka nenosila, moje kočka Mína byla svědkem situace, kdy moje kamarádka (ano, Mína je opravdu sociální kočka!) si sundávala rovnátka. Před samotným sundáním rovnátek je potřebné říci, že příprava na tento moment je velmi důležitá.

Několik týdnů před samotným sundáním budete pravděpodobně mít poslední kontrolu u svého ortodonta, který zkontroluje, že jsou vaše zuby v pořádku a že jsou připraveny na sundání rovnátek. Samotná příprava zahrnuje dbání na čistotu úst, stejně jako před každou jinou návštěvou u zubního lékaře či ortodonta. Opravdu, ústní hygiena je klíčová. Tohle vám ovšem řekne každý profesionál i kočka domácí!

Samotný proces sundání

Když přijde ten velký a dlouho očekávaný den, vaše tělo i mysl by měly být připraveny. Sundání rovnátek obvykle proběhne v několika krocích a nemělo by vám přinášet žádné výrazné nepohodlí. Ortodontický odborník nejprve odstraní drátky z vašich rovnátek. Následný krok spočívá v odstranění samotných rovnátek.

Tento proces je ve většině případů zcela bezbolestný, ale může proběhnout trochu nepohodlně, protože se rovnátka obvykle drží zubů docela pevně. Následně doktor očistí vaše zuby od všech zbytků lepidla, které sloužilo k uchycení rovnátek. Věřte mi, i z myšlenky na tyto zbytky lepidla se mi dělá trochu nevolno, ale buďme rádi, že se nám o to nemusí starat naše chore roky cvičené prsty!

Následná péče po sundání rovnátek

Poté, co jsou odstraněny rovnátka, bude následovat fáze, která je stejně důležitá jako cokoli jiného, tedy následná péče. Je důležité si uvědomit, že péče po sundání rovnátek je rozhodující pro udržení výsledků léčby, na kterou jste si tak dlouho zvykali s rovnátky.

Zásadní roli hraje retence, kdy vám doktor pravděpodobně vyrobí retainer. Retainer je druh průhledné umělohmotné nálepky na zuby, která zajistí, že se vaše zuby po sundání rovnátek opět nerozsouvat v jiný a nežádoucí směr. Pokud se ptáte, zda neexistuje nějaký zákulisní trik, kterým byste se mohli vyhnout nošení retaineru, tak musím zklamat vaše naděje. Retainery jsou naopak tím nejdůležitějším krokem po sundání rovnátek. Ale nebojte, i na nošení retaineru si člověk zvykne – zvládla to i moje kamarádka a její kočka Mína!

Rady a tipy pro lépe snesitelné sundání rovnátek

Ačkoliv je sundání rovnátek jedním z nejdůležitějších momentů v celém procesu léčení zubů, stále to může být trochu děsivé. K dispozici je však několik rad a tipů, jak tento proces zvládnout s co nejmenším stresem.

Pokud jste nervózní, zkuste si před návštěvou praxi najít nějaké zklidňující techniky jako například dýchání nebo meditaci. Dopřávejte si dostatek spánku dní předchozích sundání rovnátek a jíst zdravě. Dobrou radou je také promluvit se svým ortodontem a požádat ho o vysvětlení celého procesu, pokud vám to pomůže lépe se připravit na jeho začátek. Vězte, že tohle vše není jen pro vás. I Mína je nervózní, kdykoli musí jít na kontrolu!

Jak se postarat o své zdravé zuby po sundání rovnátek?

Gratuluji! Pokud jste tohle četli a dočetli až sem, tak jste pravděpodobně prošli procesem sundání rovnátek a jste na správné cestě k úžasnému a zdravému úsměvu! Závěrečným a nesmírně důležitým krokem je správná péče o vaše zuby po sundání rovnátek.

Ortodont pravděpodobně poradí podrobný plán péče o zuby po sundání rovnátek. Tentokrát si nebudete muset dělat starosti s čištěním kolem drátků a rovnátek, takže to bude významná změna. Zdravé stravování a pravidelné čištění zubů jsou nyní na programu na prvním místě. Je důležité si uvědomit, že i když už nemáte rovnátka, znamená to, že jste stále zodpovědní za péči o své zuby. A věřte mi, Mína je v tomto ohledu expertka! Na základě její zkušenosti vám můžu říct, že zdravé zuby jsou cesta ke zdravému životu a že vydrží, pokud o ně pečujete pravidelně a správně!