Jak probíhá sundání rovnátek?

Jak probíhá sundání rovnátek?

První krok: Poslední návštěva u ortodonta

Ať už se jedná o fixní rovnátka nebo Invisalign, všechny typy ortodontických zařízení vyžadují poslední návštěvu u ortodonta, kdy je čas je sundat. Tenhle proces je velmi podobný tomu, jak byla rovnátka nasazena, tudíž se není třeba ničeho obávat. Ortodont začne sundáním jednotlivých kusů a ozubeních pásů, které drží rovnátka na místě, při čemž většinou používá speciální nástroj. Může to být trochu nepříjemné, ale rozhodně ne bolestivé.

Někdy může ortodont rozhodnout, že je potřeba rovnátka nechat ještě chvíli na místě. Důležité ovšem je, že Vaší touhou je mít rovné zuby, tak je třeba být trpělivý. Proces sundavání je důkladný a podrobný, aby nedošlo k poškození zubů. Takže uvědomme si, že i když nám může proces připadat dlouhý, ortodont dělá vše pro naše dobro.

Druhý krok: Očištění zubů a jejich kontrola

Po sundání rovnátek je důležité důkladně vyčistit zuby. To je další krok v procesu, který je nesmírně důležitý. Když máte rovnátka, je těžké vyčistit zuby dokonale, proto je po sundání rovnátek důležité důkladné vyčištění. Ortodont se věnuje odstraňování veškerých zbytků lepidla a dalších materiálů, které byly použity k přichycení rovnátek.

Až budou zuby dokonale čisté, ortodont provede kontrolu a ověří, zda je výsledek přesně takový, jaký měl být. Pokud na nějakém místě vidí, že se zub stále neposunul na správné místo, může rozhodnout o další léčbě. Ale zpravidla, pokud budete držet pokyny od začátku, tak se takové situace nestávají často.

Třetí krok: Retenzní přístroj

Když jsou rovnátka sundána, většina lidí si myslí, že je to s léčbou konec. Ale to není pravda. Po sundání rovnátek je třeba nosit retenci, což jsou speciální aparatury, které pomáhají udržet zuby na místě a zabránit jim vrátit se do původní podoby.

Konkrétní typ a dobu nošení retence určuje ortodont podle typu předchozího přístroje a individuálních potřeb pacienta. Možná budete muset nosit pevnou retenci, která je přichycena na zadní straně zubů, nebo snímatelný retainer, který si můžete sundat a dát na dobu spánku. Ale prosím, poslouchejte radu lékaře a dodržujte instrukce nošení retence, je důležitá pro dosažení dlouhotrvajících výsledků.

Čtvrtý krok: Následná péče o zuby

Péče o zuby po sundání rovnátek je stejně důležitá jako během nošení rovnátek. Pravidelný ústní hygienický režim, včetně čištění zubů dvakrát denně a používání zubní nitě, je nezbytný pro udržení zubů a dásní v dobrém zdravotním stavu.

Jeden tip – pokud jste během nošení rovnátek používali speciální kartáčky na čištění mezizubních prostor, můžete je pokračovat i po sundání rovnátek pro důkladné čištění zubů. A nezapomeňte na pravidelné kontroly u stomatologa – zubní plak a zubní kámen mohou vést k vyššímu riziku zubních chorob.

Pátý krok: Vyhodnocení výsledků

Asi nejdůležitější a nejuspokojivější část celého procesu je zhodnocení výsledků. Až budete mít po celé léčbě a budete moci ukázat světu svůj dokonalý úsměv, bude to stát za to. Sama jsem v tuto chvíli byla velmi dojatá a šťastná, když jsem konečně viděla své krásně rovné zuby. A věřte mi, stejně to bude i u Vás.

Sundání rovnátek je poslední krok, díky kterému můžete konečně ukázat světu svůj krásný úsměv. I když proces může být někdy nepříjemný a dlouhý, výsledek je rozhodně stojí za to. A při pohledu na svůj nádherný úsměv, budete vědět, že jste udělali správnou věc.

Šestý krok: Život po rovnátkách

Život po rovnátkách může být pro některé lidí velkou změnou. Zejména ti, kteří měli rovnátka delší dobu, si budou muset zvykat na nový pocit v ústech. Ale s časem se na to zvykne a zjistíte, že svůj úsměv milujete ještě více než kdy jindy.

A i když možná budete mít na začátku pocit, že vaše zuby jsou trochu citlivé, to je zcela normální a postupně to přejde. Hlavně, myslete na to, že nyní můžete jíst vše, co jste si přáli, aniž byste se museli obávat poškození rovnátek. Sama jsem se nemohla dočkat prvního jablka, které jsem mohla kousnout bez obav.

Sedmý krok: Údržba výsledků

Poslední, ale rozhodně ne méně důležitý krok sundání rovnátek je údržba výsledků. A to znamená pravidelná péče o ústa a zuby, nošení retence dle pokynů ortodonta a pravidelné kontroly. Jestliže budete dodržovat všechny tyto pokyny, můžete si být jisti, že váš úsměv zůstane tak krásný jako v den, kdy jste sundali rovnátka.

Takže jak jsem již zmínila, sundání rovnátek je jen začátek cesty k trvalému úsměvu. A i když to vyžaduje nějaký úsilí a dodržování některých pokynů, je to stále lepší než nosit rovnátka. Sama jsem to zažila a vím, že to stojí za to.

Osmý krok: První pocity a dokonalý úsměv

První pocity po sundání rovnátek jsou často smíšené, ale věřte mi, jakmile si zvyknete na nový pocit a uvidíte výsledek v zrcadle, budete nadšení. Sama jsem si vyfotila spoustu selfie a nedokázala jsem přestat se na zuby dívat. A věřte mi, že budete chtít ukázat svůj nový úsměv celému světu.

Výsledky léčby rovnátkami jsou skutečně ohromující a výhody, které přináší, jsou ještě úžasnější. A nejen estetické – i praktické, jako je větší komfort při jídle nebo mluvení. Zkrátka, sundání rovnátek je krok do nového života s krásným úsměvem.

Při psaní tohoto článku jsem zavzpomínala na dobu, kdy jsem sama měla rovnátka. Byl to dlouhý proces, ale když jsem sundala rovnátka a poprvé spatřila své rovné bílé zuby v zrcadle, uvědomila jsem si, že to celé bylo stojí za to. Doufám, že tento článek vám pomohl lépe pochopit, co obnáší sundání rovnátek, a že vás ubezpečil, že to je proces, na který se můžete těšit. Protože na konci vás čeká nádherný úsměv, o kterém jste vždy snili.