Jak se vypořádat s mezizubním kazem: Kompletní průvodce

Jak se vypořádat s mezizubním kazem: Kompletní průvodce

Co je to vlastně mezizubní kaz a jak ho poznat?

Mezizubní kaz, též mezizubový kaz, je záludný problém, který se skrývá tam, kam zubní kartáček nedosáhne. Může se objevit mezi jakýmikoliv dvěma zuby, kde se tlačí potrava a bakterie. První příznaky škodlivého mezizubního kazu mohou být bolest při konzumaci studených nebo teplých nápojů, nebo pocit citlivosti při kousání. Ale pozor! Někdy nemusí přítomnost tohoto záludného kazíka provázet žádné příznaky, tudíž pravidelné kontroly u zubního lékaře jsou klíčové.

Prevence je základ: Pravidelné čištění zubů

Každodenní a důkladná hygiena úst je základem prevence nejen mezizubního kazu, ale i jakékoliv jiné ústní nemoci. Čištění zubů zubní pastou a kartáčkem by mělo být samozřejmostí minimálně dvakrát denně. My a náš pes, Max, si dokonce z čištění zoubků děláme rituál, kdy i on má svůj vlastní kartáček! Jo, to je pravda, i psi si musí čistit zuby, jinak jim prý začnou páchnout v ústech.

Mezizubní kartáčky a mezizubní nitě: Nezapomenutelní pomocníci

Kartáček je sice užitečný pomocník, ale bohužel není stoprocentně efektivní ve vyčištění prostor mezi zuby, a právě tam se může skrývat většina potíží. Řešením jsou mezizubní kartáčky a mezizubní nitě, které dokáží tyto prostory efektivně vyčistit od jídlových zbytků a bakterií. A víte co? Ani použití těchto pomůcek není tak složité, jak by se mohlo zdát. Max sice mezizubní kartáčky nepoužívá, ale rád mi je nosí, když si je zapomenu odložit!

Ústní voda: Bonusová prevence

Ústní voda je dalším důležitým krokem v procesu čištění úst a zubů. Dokáže dostat tam, kde mezizubní kartáčky nedosáhnou, a zabíjí bakterie, které mohou způsobovat mezizubní kaz. A pokud se vám zdá někdy ústní voda moc silná, zkuste ji zředit vodou. A předtím, než se zeptáte - ne, Max ústní vodu nepoužívá, i když by to vzhledem k jeho občasně páchnoucímu dechu mohlo být užitečné.

Pravidelné kontroly u zubního lékaře: Neodkladejte je!

Jednou z nejdůležitějších věcí při prevenci je pravidelná návštěva zubního lékaře. Pouze on dokáže určit, jestli je v ústech vše v pořádku, nebo jestli je potřeba něco řešit. A i když se návštěva zubního lékaře někomu může zdát jako noční můra (já sama se třepu strachy), je to nutnost, na kterou bychom neměli zapomínat. Dokonce i Max chodí pravidelně na kontrolu zoubků, a to se vůbec nebojí!

Jak se vypořádat s případným mezizubním kazem?

A co když už je pozdě na prevenci a mezizubní kaz vás již stihl potkat? Nezoufejte, i pro tento případ existuje řešení, a to v podobě návštěvy u zubního lékaře, který vám kaz vyčistí a zub opraví. A pokud máte strach z léčení zubů, můžete se se svým lékařem domluvit na uspávacích přípravcích. I já jsem se jednou bála, ale pak jsem si představila, jak by Max šel na svou kontrolu zoubků s odvahou a nekompromisností, což mě inspirovalo a pomohlo mi překonat strach.