Jak se vytahuje NERV ze zubu?

Jak se vytahuje NERV ze zubu?

Co to je NERV a jak ho zdědíme od předků

Trápí vás bolesti zubů a v zubní ordinaci vám diagnostikovali NERV? Znáte ten pocit, když si řeknete: "Nojo, tak to je ono! To je ta potvora, která mě trápí!" Já ano, a nyní jsem si přijala mise vám blíže přiblížit, co to vlastně NERV je. Ale nejdříve, pár půvabných informací o tom, jak funkcí naše zoubky. Každý zub má uvnitř malou dutinu, která obsahuje zubové nervy, cévy a tkáně. Ta dutina je chráněna tvrdou vrstvou zubní skloviny. Ale co stane, když se této skloviny dostane něco špatného? Pak se může stát, že zubní nerv začne být pod tlakem, což vede k bolestem a někdy i k odumření nervových buněk. Hlavním původcem těchto potíží je bakteriální infekce, která může vzniknout například v důsledku zubního kazu. A tak se dostáváme k tomu, jak ho zdědíme od našich předků, protože genetická predispozice hraje svou roli také!

Etapy vytahování NERVu ze zubu a jak se na ně připravit

Celý proces vytahování nervu ze zubu se nemusí odehrávat na jednom sezení. Mohlo by se zdát, že by bylo fajn to mít za sebou hned, ale věřte mi, že je to z dlouhodobé perspektivy lepší. Během první návštěvy se odstraňuje bolestivý nerv a zub se vyčistí a vydezinfikuje. To je zvlášť důležité v případě, že máte infekci, jako jsem měla já. Můj milovaný pes Max se mě naposledy ptal, proč chodím tak často k zubaři - a tak jsem mu vysvětlila, že když má zub infekci, není možné ho ihned uzavřít, je nutné ho nechat ošetřit a vydezinfikovat. Max sice trochu kroutil hlavou, ale na konci si myslím, že to pochopil.

Pooperační péče a následné pokyny: Co dělat a čeho se vyhnout

Vytáhnutí nervu není zrovna procházka růžovým sadem, ale co vás čeká po operaci? Většinou můžete cítit trochu nepohodlí a citlivost po několik dní. To je naprosto běžné a neznamená to, že se něco děje špatně. Na druhou stranu, pokud bolest nebo otoky přetrvávají, je dobré se obrátit na svého zubaře. Po vytáhnutí nervu se zub naplní a uzavře, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce. Z mých zkušeností - těch pár dní, kdy jsem měla tu obrovskou potřebu zubem křupat na všechno možné, jsem raději zvolila jemné jídlo, které na zoubek příliš nezatěžovalo. Například smoothie nebo polévky.

Jak se vyhnout novému NERVu: tipy a doporučení

Alespoň jednou v životě si většina z nás projde procesem vytahování nervu - a věřte mi, jednou stačí a přístě si raději budete zuby dvakrát denně čistit. Můžete se poučit z mých doporučení, ale ještě lepší je mít vlastní zkušenost. Budete důkladněji čistit zuby a vyhnete se tak nutnosti opětovného vytahování NERVu. Já jsem si po své zkušenosti pořídila elektrický kartáček a pravidelně používám mezizubní kartáčky a nitě. Jak jsem zjistila, »prevence je vždy lepší než léčba«.