Jak si efektivně narovnat zuby bez použití rovnátek - tipy a triky

Jak si efektivně narovnat zuby bez použití rovnátek - tipy a triky

Proč vlastně nechceme rovnátka?

Přiznejme si to, kolikrát jsem se setkala s tím, že lidé jednoduše nechtějí rovnátka. No nevypadá to úplně sexy, že? Kromě estetických důvodů jsou rovnátka často spojena s nepříjemnými pocitami, bolestí a mohou být i docela napadané na peněženku. A že o těch pravidelných kontrolách u zubaře ani nemluvím! Navíc, když jste dospělý, možná vám přijde trochu trapné chodit s kovovým úsměvem. No nebudeme se tady bavit o mýtech, že rovnátka zachytávají rádiové signály nebo že vás při bouřce mohou změnit v živou bleskojistku, ale faktem zůstává, že existuje spousta lidí, kteří by si raději zuby narovnali bez nich.

Co to vlastně je ta zubní plastika

Tohle je takový malý zázrak moderní stomatologie. Extra bonus je, že o ní vědět nikdo nemusí! Zubní plastika je procedura, kdy se s pomocí speciálních přístrojů a materiálů upravuje tvar a velikost zubů. Víte, že to vlastně může vypadat, jako byste měla rovnátka, ale ve skutečnosti si zuby jen trošku 'vyfintila'? Já tedy nejsem žádný zubař, ale ve světě existují skuteční kouzelníci, co dokáží změnit ten váš úsměv k nepoznání – a to vše bez kovových tácek na zubech!

Veneery, nebo-li zubní fasetky

Když mluvíme o zubní estetice, nesmíme zapomenout na veneery. To jsou tenké plátky keramiky nebo kompozitu, které se lepí na vaše přední zuby. A přestože nejsou primárně určeny na narovnávání zubů, mohou pomoci zakrýt menší nerovnosti a dodat vám ten 'hollywoodský' efekt. Jakmile se s nimi usmějete, vsadím boty, že nikdo nepozná, že za tím se skrývá troška vašeho zubního kouzla. Když jsem se jednou bavila s kamarádkou, která pracuje jako zubní asistentka, říkala mi o tom, jak je důležité najít dobrého specialistu, protože špatně nasazené veneery mohou vypadat hůř než řada poštovních známek. Tak bacha na to!

Excuse me, but what are invizalign?

'Excuse me, but what are invizalign?' se může zeptat někdo, kdo se v tomto světě ještě neorientuje. A já mu na to odpovím, že invizalign je taková průhledná náhrada rovnátek, která může být naším malým tajemstvím na cestě za rovnými zuby. Průhledné téměř neviditelné kryty, které se sázejí přímo na zuby a postupně je tlačí tam, kde by měly být. Když mi poprvé doktor ukázal, jak tohle všechno funguje, musela jsem se tiše smát, protože kdo by to byl do mě řekl. Já, která se bála rovnátek jako pekla, teď nosím 'neviditelné' rovnátka a světe div se, funguje to!

Jak to, že naše zuby potřebují malou úpravu?

No řeknu vám, že naše zuby opravdu musí vydržet hodně. Kusadlo po kusadle, sladkost za sladkostí, ne vždycky to naše zuby zvládají bez újmy. Někdy je to genetika, co nám nedopřála rovnou perfektní řadu, jindy naše vlastní zlozvyky - ano, mluvím o vás, milovníci otevíraní lahví zuby! - co si s tou naší dentální harmonií pěkně pohrávají. No a co teprv, když do toho přimícháme občasnou lenost při čištění?

Bylinky pro silnější a zdravější zuby

Abychom si naše zuby udrželi co nejzdravější a na narovnávání připravené, mohla bych tady vybuchnout v chválu silám bylinek. Já osobně jsem obrovská fanynka zeleného čaje, protože údajně posiluje zubní sklovinu a chrání před zubním kazem. A co teprv šalvěj, která se po staletí používá k čištění ústní dutiny? Kousek šalvěje a už jde plak na špacír. Své zuby jsem se naučila mazlit jako domácího mazlíčka. A věřte, že mi to vrací rovnou v podobě světélkujícího úsměvu.

Domácí cvičení pro zuby, to je vám co říct!

Nu a protože sport je zdraví, proč nezahájit cvičební režim i pro naše zuby? Nyní nemluvím o tom, že byste měli vzít své osmičky na jogging (pojdme do toho selským rozumem), ale o různých technikách, které slibují posuny zubů bez nutnosti rovnátek. Jako děti jsme si možná hráli se zuby jazykem a nevědomky posilovali jejich postavení ve dveřním rámu naší ústní dutiny. Dnes, s internetem na dosah, najdete spousty návodů na 'zubní jógu', která vám může aspoň troché pomoci. Samozřejmě, je to trochu o trpělivosti a přiznám se bez mučení, že jsem to zkoušela asi týden a pak jsem to vzdala - nemám ducha jogína, co vám budu vykládat.

Nezapomeňte na pravidelnou péči u dentálního hygienisty

Myslela jsem si, že pokud jsem se rozhodla raději pro neviditelné rovnátka nebo fasetky, že už doktorka uvidím asi tak jednou za uhozeného medvěda. Ale nechme se překvapit - dentální hygienista je ten nejlepší parťák vašeho úsměvu. Pravidelná kontroly, čištění, odstranění zubního kamene a další procedury nejenže zlepšují zdraví vašich zubů, ale mohou také dopomoci k jejich lepšímu postavení v ústní dutině. Jako milovnice papání všeho, co je sladké a vhodné pro kazení zubů, jsem se naučila, že návštěva hygienisty je mým dvakrát ročním rituálem. A věřte mi, že když tam přijdete s rovnými bílými zuby, docela taky zapůsobíte.