Kdy už je zácpa nebezpečná?

Kdy už je zácpa nebezpečná?

Co je vlastně zácpa?

Jestliže se ptáte, co je vlastně zácpa, tak jste na správné adrese. No, co by to tak mohlo být? Hmmm… Zácpa je stav, kdy člověk má problémy s pravidelným vyprazdňováním. Jak jsem se dočetl na internetu, normální je, když se člověk vyprázdní minimálně 3x týdně. A teď si představte, že váš střevní trakt si píše svoje vlastní pravidla a rozhodne se, že na takovou frekvenci nemá náladu. Máme problém, že? Tak taková je zácpa.

A jestli jste si mysleli, že to je všechno co o zácpě potřebujete vědět, tak jste na omylu. Existují totiž dva hlavní typy této nepříjemné potvory. Prvním je tzv. akutní zácpa, která vás může překvapit zničehonic a trápit vás pár dní. Druhým je chronická zácpa, která vás může trápit po delší dobu, třeba i měsíce. Chronická zácpa je ta ošklivější. Může způsobovat všechny možné problémy, které si jen dokážete představit, jako například bolest břicha, hemoroidy a další.

Proč máme zácpu?

Nyní bychom se měli zaměřit na příčiny zácpy. Víte, já jsem se taky vždycky divil, proč se mi někdy střeva zablokují. No, on je to vlastně docela jednoduché. Střeva jsou jako malá továrna, která zpracovává vše, co do ní vložíme. Když jim dáme správný materiál - dostatek vlákniny, tekutin a pohybu, pak fungují jak mají. Ale když si je rozhodneme potrápit - dáme jim moc mastného jídla, nedostatek vody a zapomínáme na pohyb, pak se nás snaží upozornit na to, že něco děláme špatně.

Zajímavá je skutečnost, že ač se nejvíce mluví o stravě a pohybu, existují i jiné příčiny zácpy. Může se jednat o psychické problémy, jako je stres, nebo o hormonální změny v těle. Dokonce je zácpa jedním z prvních příznaků těhotenství. Takže když se vám střeva zablokují a zjistíte, že jste těhotná, tak je možné, že si budete muset začít zvykat na novou "normálnost".

Kdy je zácpa nebezpečná?

No a přijďme k hlavnímu bodu našeho povídání - kdy je zácpa nebezpečná? Pokud máte zácpu jen občas a trvá jen pár dní, pak pravděpodobně není důvod k obavám. Pár dní bez stolice vás nezabije. Ale pokud máte chronickou zácpu, která trvá déle než týden, pak byste měli začít uvažovat o návštěvě doktora. Nejenže je to nepříjemná záležitost, která vám může způsobit nepohodlí a bolest, ale také může být příznakem nějakého většího zdravotního problému.

Osobně jsem si vždycky myslel, že zácpa je jen nepříjemná potíž, která se objevuje občas, ale po troše čtení jsem zjistil, že je to větší záležitost, než jsem si myslel. Víte, že chronická zácpa může vést k vážným komplikacím, jako je prasknutí střeva, které je potřeba okamžitě léčit, jinak může vést k smrti? Ano, tohle je opravdu strašidelné.

Co dělat, když máte zácpu?

Když máte zácpu, první věc, kterou byste měli udělat, je zkusit změnit svůj životní styl. Zajít na procházku, dát si pohodový pohyb, pomoci si více vlákninou a pitím a vyhnout se jídlům, která zácpu zhoršují. Hned, jak začnete cítit, že se něco děje, omezte příjem přepracovaných potravin, mléčných výrobků, mastných jídel a cukru. Držte se při zemi - zelenina, ovoce, celozrnné potraviny a dostatek vody vám pomohou dostat střeva zpět na správnou cestu.

Nevím jak vy, ale mě se někdy stane, že na všechny ty potraviny zapomenu. A pak se mi to všechno vrací jako bumerang. Takže mám pro vás jeden tip - když máte v plánu jít na večeři do restaurace nebo si dát něco dobrého, naplánujte si na další den detox. Můj oblíbený způsob je, že si udělám velký hrnec zeleninové polévky a toho se pak držím po zbytek dne. A víte co? Funguje to!

Co dělat, když všechny rady selhaly?

Když už nic nepomůže, pak je čas navštívit lékaře. Ten vám může předepsat léky, které pomohou nahýbat vaše střeva, nebo vám provede další vyšetření, aby vyloučil nějakou vážnější příčinu vašeho problému. A nebojte se, nejste v tom sami. Zácpa je opravdu častý zdravotní problém, který trápí hodně lidí. Takže se nemusíte stydět, že máte tento problém.

Mám kamaráda, který měl chronickou zácpu a už byl úplně zoufalý. A víte co? Lékař mu předepsal konkrétní dietu a cvičení a pomohlo mu to. Takže nevěšte hlavu, i když se vám nedaří - existuje spousta možností, jak se toho problému zbavit.

Závěrem

Tak a je to tady. Došli jsme až na konec našeho povídání o zácpě. Doufám, že jsem pro vás mohl zodpovědět klíčové otázky a že máte nyní lepší představu o tom, kdy je zácpa nebezpečná a co s ní dělat. Je to nepříjemný problém, ale naštěstí se dá léčit.

Držím vám palce, ať se vám daří vaše střeva udržet ve formě. A pamatujte - když všechno selže, je tu vždycky lékař. Zdraví je opravdu to nejdůležitější, co máme, takže se o něj staráme s láskou a péčí. A jen tak mimochodem, pokud máte nějaké vlastní zkušenosti nebo tipy na zácpu, budu rád, když je se mnou podělíte v komentářích. Vždyť společně jsme silnější, že?