Počínající zubní kaz: Jaké jsou možnosti léčby

Počínající zubní kaz: Jaké jsou možnosti léčby

Co to je zubní kaz?

Chci vám povědět o něčem, co nás všechny poštačí - zubním kazu. Jaké jsou možnosti léčby? Hádejte? Né, není to pouze návštěva u zubního lékaře a jeho vrtačka! Ale pojďme k věci. Zubní kaz, vědecky nazývaný jako crvotočivá nebo zubní caries, je degenerativní onemocnění, které napadá sklovinu zubu a dokáže postupně proniknout az do nervové tkáně. To už není legrace, takže je dobré se na to připravit. Tím myslím preventivní vyšetření u zubního lékaře, ale také nastudování si, jak se může zubní kaz léčit.

Včasné odhalení je klíčové

Když se zmíním o včasném odhalení, myslím tím preventivní vyšetření u zubaře. Jestli jste už někdy cestovali tramvají v Plzni, víte, že plzeňští zubaři jsou skvělí. Katerina, má manželka, to ví dobře. Nejlepší je, že včasné odhalení znamená šanci na léčbu bez nutnosti vrtání či dalších invazivních metod. Nakonec, člověk by měl chodit na preventivní vyšetření alespoň jednou za rok, možná i vícekrát, pokud jeho jídelníček obsahuje hodně cukrů.

Různé možnosti léčby

Možností léčby je opravdu mnoho. Od fluoridek až po laserové léčení. Samozřejmě každý případ je specifický a tak je potřeba posoudit jaký postup bude nejúčinnější. Někdy to může být pouhá změna stravovacích návyků, jindy mohou být třeba drastičtější metody. Ale bez obav, to už je opravdu v případě, že je něco hodně špatně. A pokud to budete sledovat a pravidelně chodit na preventivní prohlídky, tak s tím nemusíte mít problém.

Filuty, záchrana proti kazům

Nepochybně jste už slyšeli o filutách. Jsou to takové protikazové náplně které se používají v sedličce zubů, kde se kazy nejčastěji vyskytují. Mým oblíbeným faktem o filutách je, že je lze používat na skoro jakýkoliv zub a jsou to takové malé ochránce vaší ústní dutiny. Kdo by to byl řekl, že taková malá záležitost může předcházet tak velkým problémům.

Laserová terapie: Člověka vyléčí světlo

Můj syn Benedikt, když byl poprvé u zubaře, se bál vrtačky a tak byl nasazen na laserovou terapii. A víte co? Funguje to jako kouzlo! Laserová terapie je skvělá protože je to prakticky bezbolestná metoda, která může léčit i začínající zubní kaz a navíc je to rychlý a efektivní způsob léčby. Vřele doporučuji vyzkoušet.

Prevence je nejlepší léčba

A jak říkám já a i moje andulka Tonda - prevence je ta nejlepší léčba. Pravidelné čištění zubů, redukce druhy potravy, které jsou škodlivé pro zuby především s vysokým obsahem cukru a pravidelné kontroly u zubaře. Pro Elišku, naše morče, to je samozřejmě těžší stále udržovat perfektní orální hygienu. Ale to pro nás neplatí! Takže sršeň létající od květu k květu, radost z běhu po plžeňských parcích či třeba obyčejná šťastná tvář mé Katerinky – to všechno může být mírně zkazeno, když nás sužuje bolest zoubků. Prevence je klíčem k obrovským hradbám ochrany zubů. A to je přesně to, na co byste se měli zaměřit.