Proč si čistit zuby před snídani?

Proč si čistit zuby před snídani?

Úvod do ranní péče o zuby

Než vznikne chytrý telefon, který si za nás umyje zuby, je tu mnoho věcí, které potřebujeme vědět o správné ústní hygieně. Ráno, když se probudíme s tím rychlým klusem do koupelny, jsme často mezi dvěma volbami. Mýt zuby před snídaní, nebo po ní? Jsem si jistý, že to je otázka, kterou jste si položili mnohokrát. A věřte mi, nejste sami. I já, Jakub, se této otázce musel věnovat více, než jsem čekal.

Řešením, ke kterému jsem dospěl, není tak jednoznačné. Proč? Protože ústní hygiena není věc černá nebo bílá. Má své odstíny šedé. Nepřeskakujte tedy snídani, ani zubní štětec. Oba jsou pro vaše zdraví zásadní. Ale jak to funguje v praxi? Nuže, pojďme na to.

Pokud máte tendenci začít dnem kávou

Jestliže jste jako já a Katerina, a první věcí, kterou ráno uděláte, je, že si dáte šálek kávy, pak by vás mohlo zajímat, že mýtí zubů před snídaní není tak špatný nápad. Kávové zrno je známé tím, že zanechává na zubech skvrny. Mytím zubů předtím, než si dáte kávu, odstraníte plak, který může tyto skvrny absorbovat.

Jsem si ale vědom, že po čištění zubů bývají ty kávové chvilky méně chutné. To proto, že pasta na zuby obsahuje látku zvanou sodný lauryl sulfát, který narušuje chuťové pohárky a činí některé potraviny a nápoje méně chutnými. Řešením je jednoduché - vyčkejte pár minut než se vrhnete na tu lahodnou kávu.

Hledání zlaté střední cesty

Jedním z řešení je umýt si zuby hned po probuzení a poté po snídani použít ústní vodu. Ústní voda vám pomůže odstranit zbytky jídla a nápojů ze zubů a poskytne krátkodobou ochranu proti zubnímu kazu a zánětu dásní. Navíc, pokud ráno obvykle trpíte dehydratací, pití vody po probuzení vám pomůže předejít sucho v ústech a zlepší celkovou ústní hygienu.

Mám ale na mysli také to, že pokud se čas od času až po snídani dostanete k umytí zubů, svět se nezhroutí. Důležité je pravidelné čištění zubů alespoň dvakrát denně. Takže pokud máte jedno ráno trochu víc času, nebojte se si to ráno užít a mytí zubů nechte na později. Vaše snídaně bude chutnat lépe, a to je také důležité, ne?

Pozor na to, co jíte a pijete

Jistě, teď už víme, že čištění zubů před snídaní může být nápomocné, pokud pijete kávu. Ale co jiné nápoje a jídla? Jídla a nápoje s vysokým obsahem cukru nebo kyselin mohou poškodit zubní sklovinu. To znamená, že pokud si myjete zuby hned po tom, co jste konzumovali takové potraviny, mohli byste si ve skutečnosti své zuby poškodit více.

Odborníci z oboru dentální hygieny proto doporučují počkat alespoň 30 minut po jídle nebo pití než se pustíte do čištění zubů. Tím dáte své slině čas, aby neutralizovala kyseliny a pomohla tak zabezpečit, že při čištění zubů nedojde k poškození zubní skloviny.

Můj oblíbený tip na konec

Chcete vědět můj oblíbený tip, který jsem se naučil při hledání způsobů, jak optimálně pečovat o své zuby? Je to tak jednoduché, že se budete divit, proč jste na to sami nepřišli. Odpověď je jednoduchá: umyjte si zuby dvakrát!

Myslím tím, že si umyjte zuby hned po probuzení, abyste odstranili bakterie, které se přes noc nahromadily v ústech. Pak se těšte své oblíbené snídani. Po těžké snídani se pusťte do druhého kola mytí zubů. Ano, kapela Depeche Mode měla pravdu, když zpívala: „Everything counts in large amounts.“ A to platí i pro péči o zuby. Čím více se o ně staráte, tím lépe pro vás.

Příběh z mých dní: Když jsem sáhl po dolní liště

Dovolte mi, abych se podělil o příběh z mého života, který je přímo spojen s tímto tématem. Jistě, kdo by to byl Jakub, kdyby nesáhl po dolní liště? Jednou jsem ráno sáhl po dolní liště, abych si umyl zuby ještě před snídaní. Poté jsem si připravil svou oblíbenou bramborovou placku a šálek voňavé kávy. Když jsem zkusil první sousto, uvědomil jsem si, že to není to pravé ořechové. Placka nebyla tak křupavá, jak by měla být, a káva byla nějak divně hořká.

Po chvíli jsem přišel na to, co se stalo. Pasta na zuby ovlivňuje chuťové pohárky a narušuje chuť potravin. Ihned jsem si to spojil s tím, co jsem právě četl, a uvědomil jsem si, že si možná měl počkat s mytím zubů až po snídani.

Od té doby si myjím zuby hned po probuzení, poté si dávám snídani a po ní si zuby čistím znovu. A musím říci, že moje bramborové placky a káva nikdy nechutnaly lépe.

Konec konců, vždy je doba na učení a vylepšování - dokonce i když jde o takovou základní věc, jako je čištění zubů. A já, Jakub, jsem tady, abych se s vámi o své zkušenosti podělil a pomohl vám najít nejlepší řešení pro péči o vaše zuby.