Dentální zrcátko: Jak ho používat pro kontrolu stavu zubních kapes

Dentální zrcátko: Jak ho používat pro kontrolu stavu zubních kapes

Dentální zrcátko: Co to vlastně je?

Sedím u počítače, volného odpoledne, a klábosím se s naší kočkou Mínou. Mě však něco trápí. Co je to vlastně dentální zrcátko? Jestli jste se někdy ptali sami sebe na tuto otázku, pak jste na správném místě. Dentální zrcátko je maličké zrcadlo na dlouhém držadle, které umožní dentálním profesionálům - a nám laikům, pokud se naučíme ho správně používat - nahlédnout do těch nejtěžších zákoutí naší dutiny ústní. Pomocník, který odhalí každý skrytý problém a jediný nepřítel zkažených zubů, který jim nedá šanci se schovat. Průzkum zákoutí našich úst se stane hračkou!

Dentální zrcátko a jeho použití

Jak ale s takovým dentálním zrcátkem pracovat? Zaprvé, uvědomte si, že jde o nástroj. Neříkám to jen tak pro srandu. U dnešní večeře mi Daniel (ano, můj manžel) slavnostně sdělil, že si koupil dentální zrcátko. A pak ho začal používat jako lžičku k polívce. Musela jsem ho zklamat, že polevu mu to bohužel nenabídne. Držadlo se drží tak, jak vám to bude nejvíce vyhovovat. Zrcátko následně vložíte do úst a můžete začít s průzkumem. Je však důležité se soustředit, protože pokud zrcátko ztratíte z dohledu, může následovat nepříjemný zážitek. A od toho zubní pastu máme, ne dentální zrcátko!

Barevné kódování

Jak už jsem zmínila, dentální zrcátko je nástroj. A jako každý nástroj má svou vlastní řeč. Ve světě dentálních zrcátek se jedná o barevné kódování. Každá barva značí jinou velikost zrcátka. Troufám si tvrdit, že na trhu existuje tolik barev, že bychom mohli zorganizovat vlastní dentální duhu. Míně na to má jasný názor. Ignoruje to. Což je asi pro kočku to nejlepší.

Kontrola stavu zubních kapes

Když už víme, co s tím dentálním zrcátkem děláme, můžeme ho využít k kontrole stavu našich zubních kapes. Že nevíte, co je to zubní kapsa? Že je to taková kapsička mezi tvrdými a měkkými tkáněmi v naší dutině ústní. Když je zdravá, je to fajn. Ale když je nemocná, může se začít plnit škodlivými bakteriemi. A to by byla škoda. Ale právě zde na scénu vstupuje naše zrcátko. Ohlédne se za různými rohy našich zubů a zjistí, jak na tom jsou naše zubní kapsy.

Výhody pravidelné kontroly zubů doma

Dobrou zprávou je, že si své zuby můžeme pravidelně kontrolovat doma. To nám nejen pomůže udržet je v co nejlepším stavu, ale také ušetří nespočet návštěv zubaře. No a kdo by nechtěl mít úsměv jako filmová hvězda a přitom si užívat pohodlí svého domova? Mně se to teda líbí!

Dentální zrcátko a děti

Použití dentálního zrcátka je skvělý způsob, jak učit naše děti důležitosti ústní hygieny. Moje sestřenice pověděla o své čtyřleté dceři, která si prohlížela svoje zoubky a byla nadšená, když objevila malého bobka v jedné ze svých zubních kapes - oprašila si oblíbený dětský lupič, aby mohla lépe nahlédnout do té "zázračné jeskyně". Taký zábavný a hlavně vzdělávací zážitek!

Údržba dentálního zrcátka

A na závěr jeden důležitý aspekt, který bychom neměli přehlížet. Údržba dentálního zrcátka. Jelikož je tento nástroj v přímém kontaktu s naší ústní dutinou, je nutné ho pravidelně čistit a dezinfikovat. Žádný raketový vědec není potřeba, aby pochopil, že nečištěné zrcátko způsobí akorát další problémy. A jak už říkávala moje babička - prevence je základ!

Bonusový tip: Dentální zrcátko jako dar

Závěrem bych ráda dodala jeden tip pro všechny, kteří hledají neobvyklý a přitom praktický dárek. Dentální zrcátko může být skvělou volbou. Je originální, blahodárné a může přinést spoustu legrace a nezapomenutelných chvil. Tak snad v příští době uvidím více lidí s tímto zázračným nástrojem. Daniel by byl jistě nadšený, kdyby se mu podařilo získat další lžičku k polívce!