Jak vypada zánět po vytržení zubu?

Jak vypada zánět po vytržení zubu?

Co to je zánět po vytržení zubu?

S jakýmkoli zákrokem na našem těle je spojena určitá míra rizika. A vytržení zubu, i když je to běžná praxe, není výjimkou. Jednou z možných komplikací je zánět po vytržení zubu. Nyní se pokusím vysvětlit vám, co to je. Když jsem byl malý kluk, byl jsem ve zvláštní situaci, kdy jsem málem málem přišel na tento jev o něco hlouběji, ale naštěstí se mi to nakonec podařilo vyhnout.

Zánět po vytržení zubu, označovaný odborně jako alveolitis, je patologická reakce těla na odstranění zubu. Když je zub vytržen, v ústech zůstane díra, která se sliznicí a hrudkou krvácení snaží zakrýt ten prostor. Ale pokud se něco pokazí a tělo nemůže tu díru účinně uzavřít, může se rozvinout zánět.

Proč dochází k zánětu po vytržení zubu?

Takže, důvod, proč se objevuje zánět, je poměrně jasný - je to způsob, jak tělu říci: "Hej, tady něco není v pořádku." Ale proč to tělo nedokáže správně uzavřít díru? To může být z několika důvodů.

Nejčastěji se to stává tehdy, když pacient nedodržuje pokyny po extrakci. Toto se mi stalo, když jsem byl mladší a neměl jsem ani ponětí, jak důležité je dodržovat pokyny po extrakci. Pokud nedodržíte rady lékaře, jak správně pečovat o ránu po vytržení zubu, může se zánět vyvinout. Mohlo by to být také vyvoláno kouřením nebo konzumací alkoholu brzy po výkonu. Já osobně jsem si dal pár piv ihned poté, co jsem odešel od zubaře a záhy jsem toho litoval.

Jak poznat zánět po vytržení zubu?

V tom okamžiku, kdy se objeví zánět, má naše tělo úžasný způsob, jak nám to sdělit. A budete překvapeni, že je to docela jasné. Jinými slovy, když se zánět objeví, uvědomíte si to.

Zánět po vytržení zubu se obvykle projeví bolestí v oblasti, kde byl zub vytržen, otokem nebo zarudnutím okolo místa extrakce a špatným zápachem z úst. Také může dojít k horečce. Když jsem se sám setkal s těmito příznaky, byl jsem dost v šoku. Myslel jsem, že po vytržení zubu už nic horšího následovat nemůže. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že existuje něco jako zánět po vytržení zubu, a že téměř vypadá, že se mi to rozvíjí.

Léčba zánětu po vytržení zubu

Jakmile se vyskytne zánět, je důležité neignorovat ho a obrátit se na odborníka. Zánět není jen nepohodlný, může mít i vážné důsledky. A tak, co děláte, když napadne zánět? První krok, který byste měli udělat, je kontaktovat svého zubaře.

Jednou z možných léčebných strategií, které zubař může použít, je aplikace speciální medicínské náplasti do díry po zubu. Tato náplň působí antibakteriálně a pomáhá tělu v boji proti zánětu. Může také být nutné předepsat antibiotika a protizánětlivé léky. Naštěstí, jak jsem zmínil dříve, při mé potíži s pár piv po extrakci zubu se mi podařilo ušetřit od obtížné léčby zánětu. Ujistil jsem se, že mi to už nikdy nenastane, dodržováním všech pokynů mého zubaře.

Prevence zánětu po vytržení zubu

S jakoukoliv nemocí nebo zdravotním problémem je také důležité vědět, jak mu předcházet, a zánět po vytržení zubu není výjimkou. Chcete-li předejít zánětu po vytržení zubu, je důležité dodržovat veškeré pokyny lékaře.

Existuje několik kroků, které můžete podniknout, aby se zabránilo zánětu. Nejprve se vyhněte kouření nebo konzumaci alkoholu po extrakci, pokud jste jako já a nemůžete si odolat pár piv po návštěvě zubaře. Také byste měli vyhnout stravě, která by mohla podráždit místo extrakce. Také se snažte vyhnout námaze v ústech a pijte dostatek tekutin. Čištění zubů by mělo být po dobu několika dnů omezeno na jemné kartáčování mimo oblast extrakce. Postupně můžete obnovit normální čištění zubů, jakmile se oblast začne léčit.

Závěr

Zánět po vytržení zubu je nepříjemná komplikace, ale naštěstí se dá předcházet a dobře léčit. Pamatujte vždy na pokyny svého zubaře a neberte je na lehkou váhu - já to vím dobře na svém malém zubním dobrodružství. Mějte na paměti, že prevence je vždy lepší než léčba. Takže si užijte svou návštěvu u zubaře, dodržujte pokyny, a doufám, že se vyhnete zánětu tak, jako se to nakonec podařilo mně.